II Rajd Motorowy Zima w Górach rozpoczęliśmy w sobotę, nocnym zwiedzaniem podkieleckich Chęcin. Przepiękne iluminacje świetlne zamkowego wzgórza z niedawno odrestaurowanego i udostępnionego turystom królewskiego zamku zrobiły na nas spore wrażenie. Niestety, nie wszyscy mogli podziwiać takie widoki. Ci, którzy dołączyli do nas w niedzielę, poznawali historię zamku w oparach gęstej mgły. Panorama królewskiego miasta i okolicy rozciągająca się u podnóża jednej z trzech zamkowych wież zachęciła niektórych do powrotu do tego magicznego miejsca, ale już przy wyższej temperaturze, wiosną lub latem.
Perełka Ziemi Świętokrzyskiej
Kolejnym ważnym punktem programu naszego rajdu motorowego była jedna z najpiękniejszych – choć malutka – wapiennych jaskiń krasowych, położona w pobliżu Chęcin na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj (polecamy rezerwację wejścia zimą, gdyż wówczas nie jest tak “oblegana”). Wyróżnia się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową. Mimo zimowej aury ruch turystyczny był tu całkiem spory.
Następnie udaliśmy się do pobliskiego skansenu – Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Tu podziwialiśmy XIX wieczną zabudowę mieszkalną, ekspozycje budownictwa wiejskiego, małomiasteczkowego i dworskiego.
Przedostatnim przystankiem naszej podróży była kielecka Kadzielnia. Wapienne wzgórze stanowi największe skupisko jaskiń na Kielecczyźnie (jest ich tu 25). Najdłuższą jaskinią jest Jaskinia Odkrywców, obejmująca trzy połączone ze sobą jaskinie: Jaskinię Odkrywców, Prochownię i Szczelinę na Kadzielni. Została ona udostępniona turystycznie jako Podziemna trasa turystyczna, ale niestety zima jest zamknięta dla zwiedzających. Na pewno tu wrócimy, żeby nadrobić zaległości. Najwyższą część wzgórza, Skałkę Geologów, obejmuje Rezerwat przyrody Kadzielnia.
Mimo braku słońca wszystkim dopisywały humory. Najdzielniejsi i najwytrwalsi okazali się najmłodsi uczestnicy wyprawy, Krzyś i Wojtek.
Nasz II Rajd Motorowy Zima w Górach dobiegał końca. Przy blasku ulicznych latarni udaliśmy się do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP oraz pod Pałac Biskupów Krakowskich. Pałac Biskupów to najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja pałacowa z 1 poł. XVII wieku w Polsce. Od 1971 r. mieści się w nim Muzeum Narodowe. Natomiast Bazylika to barokowa świątynia z pozostałościami stylu romańskiego, zlokalizowana w samym centrum na “Wzgórzu Zamkowym” – jeden z najcenniejszych zabytków miasta.
Zapraszamy do wspólnego wędrowania, poznawania znanych i nieznanych zakątków naszego kraju. O naszym poprzednim, I Rajdzie Motorowym Zima w Górach, możecie przeczytać tutaj.