Legalne Wagary – jak tu z nich nie skorzystać! 21 marca blisko 40-osobowa drużyna SKKT nr 1 Rajdusie ruszyła do lasu w poszukiwaniu kalendarzowej wiosny. Próżno było jej szukać, ale bawiliśmy się na całego.
13 kilometrów bitwy na śnieżki! Tak do nas przyszła tegoroczna wiosna. Gościliśmy w Nadleśnictwie Dobieszyn (ponownie), tym razem przedreptaliśmy jego wschodnie rejony. Do Strzyżyny dotarliśmy pociągiem, dalej już na piechotę przez Augustów i rezerwat „Starodrzew Dobieszyński” dotarliśmy do Dobieszyna. Tu na terenie Nadleśnictwa rozpaliliśmy ognisko, przy którym można było się ogrzać i upiec kiełbaski.
Tego dnia lekcje miały odmienny charakter. A plan wyglądał tak:
Lekcja 1. Jak bezpiecznie i sprawnie poruszać się komunikacją kolejową? Na której stacji wysiąść?
Lekcja 2. Poznajemy szlaki piesze na terenie Nadleśnictwa Dobieszyn. Co to za wandale pomazali te biedne drzewa? Co oznaczają te dziwne znaczki?
Lekcja 3. Z historią w plecaku. Kto spoczywa w tych mogiłach? Jakie kryją historie?
Lekcja 4. Spotkanie z sarnami i panem łosiem: ależ on jest wielki! Tego się nie da przeżyć w szkolnej ławce! Czy tu mieszka bocian czarny? Kto dokarmia zwierzynę zimą?
Lekcja 5. Jak się nie zgubić w lesie? Zabawa w podejmowanie decyzji: w którą stronę iść, żeby osiągnąć cel? Jak się nauczyć słuchać innych i działać zespołowo? Co to jest InO?
Lekcja 6. Po co komu tyle drzewa? A właściwie to drewno czy drzewo – jest jakaś różnica?
Lekcja 7. Rozpoznajemy gatunki drzew. Tutaj łatwiej niż w szkole: można dotknąć, powąchać, spróbować…
Lekcja 8. Trzeba coś zjeść, ale mamusi nie ma. Kto mi zrobi kanapkę?
Lekcja 9. Jesteśmy odpowiedzialni za siebie i innych: kto ma pożyczyć suche skarpetki albo… mam dodatkową parę, może ktoś potrzebuje?
Lekcja 10. KLASÓWKA!!! Test krajoznawczo-przyrodniczy z całej trasy.
Zabawne! Nikt nie marudził, że na 10 lekcji sprawdzianów się nie robi, nikt nie pytał o oceny, a co najważniejsze – wszyscy chętnie przystąpili do konkurencji. Nikt nie zauważył, że cały dzień czegoś się uczyliśmy. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do domów.
To działa! To kontakt z naturą tak na nas wpłynął. Chcemy więcej takich lekcji!!!